قالب جنگل وسط انجمن علمی-ادبی سیّدجلال آل احمد

انجمن علمی-ادبی سیّدجلال آل احمد
مردی که در میقات، خسی شد؛ و در ادبیّات، کسی؛... همو که "جلال آل قلم" بود 
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
لینک های مفید
 

 

 

نسل کشی مسلمانان میانمار

 

 

جام جم آنلاين: "مسلمانان ميانمار در میان سکوت کشورهای مسلمان کشته می‌شوند، هیچ ملتی تاکنون این گونه در میان این همه خونسردی و سکوت بین المللی و بی خیالی دولت داخلي سرکوب نشده بود." اينها سخنان «شیخ عبدالله المعروف» روحاني مبارز اهل ميانمار است. بر اساس اطلاعات دريافتي گروه‌هاي تندرو بودايي با حمايت دولت اتحاديه جمهوري ميانمار، دسته دسته مسلمانان را قتل عامّ كرده ، آتش مي زنند به دريا مي‌اندازند.

برمه يا همان اتحاديه جمهوري ميانمار كشور فقيري است؛ تا 1948 تحت سلطه انگلستان بود و ذخايرش به يغما مي‌رفت و امروز كه بيش از 6 دهه از استقلالش مي‌گذرد؛ همچنان با فقر دست و پنجه نرم مي‌كند؛ اما آنچه درباره اين كشور تأسف‌آور است، تبديل شدن آن به قتلگاه جديدي براي مسلمانان است.

هنوز خاطره نسل كشي مسلمانان به دست صرب‌ها در سربرنيتسا و كشتار وحشيانه شيعيان مظلوم پاراچنار در پاكستان از ذهن‌ها محو نشده است كه انتشار تصاوير روستاهاي ويران و جنازه‌هاي سوخته مسلمانان برمه، بار ديگر داغ كشتار مسلمانان بي‌گناه را زنده مي‌كند.

آمارها نشان مي‌دهد كه90 درصد از جمعيت 60 ميليون نفري اين كشور بودايي هستند و تنها حدود يك ميليون نفر مسلمان در اين كشور زندگي مي‌كنند؛ مسلماناني كه از سال 1982 حتی به عنوان تبعه کشور خود حساب نمی‌شوند و از حداقل حقوق شهروندی نیز محرومند؛ مسلمانان میانمار که عمدتا در منطقه آراکان (راخین) زندگی میکنند جمعیتی در حدود هشتصد هزار نفر در این استان دارند، به نام مسلمانان «روهینگیا» معروفند.

 

 

حمله به مسلمانان با حمايت دولت ميانمار

و اما امروز، در میان سکوت جامعه بین الملل، گروه های تندرو بودایی (مانند گروه ماگ) و دولت میانمار در حال پاکسازی قومی مسلمانان، به وحشیانه ترین شکل ممکن هستند.رئیس جمور میانمار «تین سین» رسما اعلام کرده است که جمعیت هشتصد هزار نفری مسلمانان روهینگیا را قومیتی خارجی میداند که باید یا در اردوگاه های آوارگان متمرکز شوند و یا اخراج شوند.

دولت میانمار به گروه های امدادی و رسانه های بین المللی اجازه دسترسی به منطقه آراکان را نمی‌دهد و حتي خانم "آنگ سان سوچی" چهره جنجالي سال‌هاي اخير و برنده میانماری جایزه صلح نوبل و مخالف دولت که اينروزها بسیار مورد توجه رسانه‌ها و بخصوص آمریکایی هاست؛ نيز درباره تصفیه قومی مسلمانان كاملا سکوت کرده است.

نكته دردناك درباره نسل كشي مسلمانان در برمه اين است كه اين اتفاق نه تنها در سكوت كامل خبري و بي‌توجهي سران كشورهاي مسلمان اتفاق مي‌افتد؛ بلكه گروه های افراطی بودایی، گاهی اوقات حتی همراه با پشتیبانی پلیس و ارتش به کشتار و آتش زدن دهکده ها و مساجد مسلمانان دست مي‌زنند و امكان هرنوع دفاع و يا گريزي را از اين مسلمانان مظلوم مي‌گيرند.

 

 

 

 

 

مسلمانان روهينگيا، يكي از مظلوم‌ترين اقليت‌هاي جهان

نشريه انگليسى "ساندى تايمز" در گزارشى از جنايات هولناک چکمه‌پوشان برمه‌اى مي‌گويد: نظاميان اين کشور مردم مسلمان را مورد ضرب و شتم قرار داده، زنان را در جلو چشم ديگران مورد تجاوز قرار مى‌دهند، مردان را مصلوب مى‌سازند و به‌قتل مى‌رسانند.

هر روز شمار زيادى از مسلمانان فرارى با سرگذشتى هولناک و داستان‌هاى تکان‌دهنده‌اى از فشارهاى نظاميان برمه‌اى خود را به اردوگاه‌هاى مرزى که در آنها غذا به اندازه کافى يافت نمى‌شود و انواع بيمارى‌ها رواج دارد مى‌رسانند.

سازمان ملل، مسلمانان روهینگیا را به عنوان یکی از اقلیتهایی که متحمل بیشترین مشکلات و رنجها در تمام جهان هستند معرفی کرده است.طبق گزارش سازمان ملل تنها در موج اخیر حملات بودایی ها به مسلمانان 90 هزار نفر آواره شده اند.

 

 

دولت ميانمار اجازه ازدواج به مسلمانان نمي‌دهد

در این اواخر نیز برنامه های زیادی برای نابودی نسل مسلمانان در دولت در حال اجراست که می توان به قانون ممنوعیت ازدواج زنان قبل از 25 سالگی و مردان تا قبل از سن 30 سالگی اشاره کرد.

علاوه بر تمام اینها برای ازدواج کردن باید از اداره امنیت این کشور گواهی خاصی گرفته شود که گرفتن آن تنها با شرایط خاصی داده می شود. هدف از تمام این برنامه ها این است که به مسلمانان فهمانده شود که در این کشور هیچ گونه حقی ندارند.

در میانه اوضاع ناامن سیاسی، بوداییان فرصتی پیدا کردند تا کارهایی انجام دهند که منجر به انهدام و از بین بردن مسلمانان و توهین به مقدسات و شعائر دینی آنها شود.

 دولت دستور داد که مسلمانان حق ندارند مساجد جدید بنا کنند یا مساجد قدیمی خود را ترمیم کنند و با استناد به همین قانون نزدیک به 72 مسجد را ویران کرد.

از ابتدای فوریه سال گذشته گروه هایی از بوداییان اقدام به سوزاندن روستاهای مسلمانان و کشتار و فراری دادن آنها کردند و در این راه حدود 500 کشته و 2هزار مجروح بر جای ماند.

 

 

 

 

 

وضعیت مسلمانان میانمار اسفناک است؛ وزارت امور خارجه واکنش نشان دهد

مجمع امّت واحده در بیانیه‌ای نوشته است؛

وَ مَا لَکُمْ لا تُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَذِهِ الْقَرْیَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَل لَنَا مِنْ لَدُنْکَ وَلِیًّا وَاجْعَل لَنَا مِنْ لَدُنْکَ نَصِیرًا

اخبار ناگواری از قتل عام مسلمانان کشور میانمار به گوش می‌رسد. میلیون‌ها مسلمان میانماری که به عنوان اقلیت مذهبی در این کشور شناخته می‌شوند سال هاست که با مشکلات و مسائل عدیده‌ای از سوی حکومت مواجهند. در این میان قوم مسلمان «روهینگیا» که در ایالت «آرکان» واقع در سواحل غربی کشور میانمار ساکن هستند، حتی از داشتن حق شهروندی کشور خود محروم بوده‌اند.

محرومیت از انجام مناسک ساده عبادی اسلامی از جمله فشارهای وارد به این مردم بوده است؛ نه مسجدی، نه مدرسه‌ای و نه حتی مراسم رسمی ازدواج! طی سال‌های گذشته صد‌ها هزار مسلمان آراکان با تحمل سختی‌های فراوان تلاش برای مهاجرت غیر قانونی به دیگر کشورهای منطقه داشتند که در این بین بسیاری از آنان در بد‌ترین شرایط ممکن جان سپرده‌اند.

در یکی از این موارد گارد ساحلی کشور تایلند چند صد مهاجر مسلمان میانماری را با لنج‌های بدون موتور، آب و غذا در میانه اقیانوس هند‌‌ رها کرده‌اند که باعث مرگ و میر بسیاری از آنان در میانه اقیانوس از فرط گرسنگی و تشنگی شده است. علاوه بر آن بسیاری از این مهاجران در زندان‌های کشورهای منطقه به سر می‌برند. با تمام این اوصاف مسلمانان میانمار ترجیح می‌دهند تا در میانه آب‌های اقیانوس جان بدهند اما شرایط بد زندگی در کشور خود را تحمل نکنند.

 

 

 

 

 

 

چنین وضعیت اسفناکی در ماه‌های اخیر با تنش‌های مذهبی میان بودائییان و مسلمانان این کشور همراه شده است. مطابق با اخبار رسیده چندین هزار مسلمان میانماری در منطقه آرکان تا کنون بطرز وحشیانه‌ای توسط افراطیان بودیست به قتل رسیده‌اند و نیروهای پلیس نیز تنها شاهد این قتل عام بوده‌اند.

این در شرایطی است که دولت میانمار مانع از حضور خبرنگاران خارجی و نمایندگان نهادهای بین المللی در منطقه آراکان شده است.

اتحادیه بین المللی امت واحده ضمن درخواست فوری از ارباب رسانه مبنی بر پوشش اخبار ولو ناچیز این مردم مظلوم، از وزارت محترم خارجه کشور جمهوری اسلامی ایران خواستار است تا اقدامات درخور و لازم را جهت تلاش برای حفظ جان مسلمانان محروم و مظلوم کشور میانمار از طریق اعمال فشار بر مقامات کشور مذکور و نیز نهادهای بین المللی به اصطلاح حافظ صلح و حقوق بشر، به انجام رساند.

منبع: جام جم آنلاین

گردآوری: سعید جرّاحی ۲۶/۴/۹۱

 

 

کباب گوشت بچّه‌مسلمون

 

فیلم آتش زدن مسلمانان میانمار 18+

 


موضوعات مرتبط: عکس
برچسب‌ها: کینه به اسلام
[ دوشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۱ ] [ 16:42 ] [ انجمن جلال آل احمد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ ما

این وبلاگ، از همه ی دوست‌دارانِ اندیشه های ناب "جلال‌آل‌احمد" و نیز همه ی آن‌هایی که معتقد به آزاداندیشیِ سالم و منطقی هستند، دعوت به همکاری می‌کند؛

...نیز از صاحب‌نظرانی که به "نقد" عالمانه اعتقاد دارند.

امـّا چرا از هر دری، سخنـی؟!
باید بگویم که «جلال بزرگ» از هیچ چیز در اطرافش، غافل نبود؛ و از هیچ نکته‌ای فروگذار نکرد؛
چون که او «درد دین و جامعه» را با هم داشت...

ما نیز به تبعیـّت از آن «روشنفکر جهان‌دیده»، از همه چیز سخن خواهیم گفت...